Dostojan!
Karikatura je posustala zbog toga što smo pristali da živimo u njoj
Branko M. Žujović
Kada je pre dve godine saopšteno da je karikaturista Milenko Kosanović (1948 – 2020) preminuo, opraštajući se od njega napisao sam da nas je ostavio da živimo u njegovim karikaturama.
Kosanović je svoje poslednje godine proveo boreći se nepokolebljivo za karikaturu kojoj je pripadao, ali je u njoj odbijao da živi.
Ovde, u Subotici, ustanovio je čitav festival koji je, na žalost, nadživeo.
Sa Kosanovićem je nestao i njegov festival koji je sam teglio na svojim leđima, poput kakvog Atlasa, ali potpuno dobrovoljno i sa osećanjem misije koje, ipak, ne poseduje svako.
Šta je sve tada Kosanović preživljavao, a da se pritom, nijednom, nikome, nije požalio, objaviću nekom prikladnijom prilikom.
Zato, kada danas, u prolazu, neobavezno primetimo notornu činjenicu da je karikatura u najvećoj krizi do sada, da iščezava i da je posustala, setimo se da je to zbog toga što smo pristali da živimo u njoj. Životu unutar karikature nije potrebna karikatura, nego lakat, rame, fotelja, pištolj…
Milenko Kosanović, onako blag i nesvadljiv, ipak nije pristajao da živi u karikaturi. Zbog toga je neumorno stvarao karikature.
Proteklog utorka, u foajeu Pres centra Udruženja novinara Srbije (UNS), u Knez Mihailovoj 6, odnosno u tamošnjoj galeriji “Aksios”, izloženi su Kosanovićevi radovi nastali do 2007. godine.
Izložba je upriličena zahvaljujući UNS-u, Kosanovićevoj porodici i ljubaznom galeristi Draganu Škrnjiću.
Na otvaranju izložbe okupile su se Kosanovićeve kolege, kao što su Jugloslav Vlahović, Nedeljko Ubović i ostala značajna imena iz sveta novinarstva, nauke, kolekcionarstva i beogradskog javnog života.
Trebalo bi, takav je plan, da uslede izložbe Kosanovićevih ostvarenja u Novom Sadu i Negotinu, a potom se, možda, pojavi i prva monografija posvećena jednom od najvećih srpskih karikaturista.
Sam naziv beogradske galerije, “Aksios”, koji znači dostojan, što je reč koja se u javnom diskursu u poslednje vreme olako upotrebljava i troši, iako u osnovi predstavlja glas liturgijske aklamacije, veliki je putokaz na tom tek započetom putu negovanja uspomene na veliko i značajno delo Milenka Kosanovića.
Related News
Engleski otac i promocija grada
Sjajno je što neko omogućio da Subotica bude “uvrštena” među najprivlačnija odredišta prema kriterijumu secesijskogPročitaj više
Spolja sindikalni gladac, iznutra konkursni jadac
Nismo obavešteni dokle je stigao rad SINOS-a sa vlasnikom Televizije Subotica na kolektivnom ugovoru zaPročitaj više